Obrazy a sprzedaż mieszkania – jak podnieść wartość oferty jednym prostym trikiem

Skuteczna sprzedaż mieszkania to trudny i czasochłonny proces – wie to każdy, kto chociaż raz w życiu przez niego przechodził. Ostatecznie liczy się efekt transakcji – z pewnością każdy właściciel nieruchomości chciałby sprzedać dom lub mieszkania za jak najwyższą cenę. Sprzeczne interesy mają kupujący – oni z kolei chcieliby trochę uszczknąć z ceny. Jako sprzedający możemy w prostu sposób podnieść wartość i atrakcyjność nieruchomości, stosując kilka prostych tricków. O czym mowa?

Spis treści

Sprzedaż mieszkania – napraw wszelkie usterki

Używane mieszkanie jest pełne mikro usterek, które co prawda nie przeszkadzają w normalnej eksploatacji, ale z pewnością nie pomogą wywindować ceny za mieszkanie do satysfakcjonującego poziomu. Niezbędne jest naprawienie drobnych usterek, takich jak cieknący kran czy uszkodzone drzwiczki w szafce, odkręcający się front, skrzypiące drzwi lub nieszczelne okna.

Niewłaściwie działająca żarówka również nie zrobi dobrego wrażenia na potencjalnym kupującym. Ważne jest również schowanie zwisających kabli i naprawa odklejającej się listwy przypodłogowej. Jeśli wcześniej nie znalazłeś czasu na naprawę takich usterek, teraz musisz to zrobić. Mieszkanie należy doprowadzić do idealnego porządku.

Sprzedaż mieszkania - zepsuty kran

Sprzedaż mieszkania – gruntownie posprzątaj

Aby w pełni zrozumieć znaczenie home stagingu w sprzedaży, musimy postawić się w roli potencjalnego nabywcy. Chcielibyśmy przecież wejść do przyjemnego, jasnego i przede wszystkim czystego wnętrza. Przed zaproszeniem potencjalnych klientów upewnijmy się, że mieszkanie jest dokładnie wysprzątane. Przed prezentacją warto przeprowadzić generalne porządki, włączając w to mycie okien i szorowanie trudno dostępnych miejsc.

Szczególnie w łazience i kuchni nieakceptowalne są widoczne ślady pleśni, brud na fugach czy oznaki rdzy. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne sprzątanie, warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy sprzątającej. Dopiero po gruntownym posprzątaniu możemy zatroszczyć się o dalsze szczegóły prezentacji wnętrza.

Sprzedaż mieszkania - sprzątanie

Sprzedaż mieszkania – zajmij się przestrzenią przed wejściem

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Wyobraźcie sobie, że osoba zainteresowana kupnem waszego pięknego mieszkania, musi dostać się do niego przechodząc przez niezbyt zachęcające wejście. Wiele osób chcących sprzedać nieruchomość robi właśnie taki błąd – inwestuje dużo pieniędzy w wystrój wnętrza, kompletnie zapominając o wejściu do mieszkania, piwnicy, miejscu postojowym i tak dalej.

Co możemy zatem zrobić? Warto zadbać o detale, np. wymienić wycieraczkę na nową, naprawić niedziałający dzwonek lub wymienić przycisk; dobrym pomysłem będzie również np. renowacja drzwi i futryn. Solidne i wysokiej klasy drzwi zwiększą również poczucie bezpieczeństwa potencjalnego kupującego.

Sprzedaż mieszkania - czyste drzwi wejściowe

Sprzedaż mieszkania – usuń uszkodzone rzeczy

Wraz z biegiem lat rzeczy się zużywają, to normalne. Na meblach i sprzęcie domowym pojawiają się drobne uszkodzenia, które wprawdzie nie dyskwalifikują tych rzeczy, ale po prostu źle wyglądają i na pewno nie zachęcą potencjalnego klienta do zakupu.  Takich elementów wystroju z pewnością warto się pozbyć.

Co więcej, zbyt duża liczba mebli sprawia, że wnętrza wydają się mniejsze i bardziej klaustrofobiczne. Pozbycie się zniszczonych i przestarzałych mebli zdecydowanie uwolni przestrzeń. Nie zakładaj, że więcej znaczy lepiej – nowy właściciel może przecież sam zdecydować, czego potrzebuje. Daj mu prawo urządzić mieszkanie według jego gustu.

Sprzedaż mieszkania - naprawione meble

Jeśli kanapa ma podrapane boczki lub pogryzione przez zwierzę domowe nogi, nie warto trzymać takiego mebla. Podarte fotele, wytarte krzesła, przepalone firanki czy stolik z pękniętym blatem również źle wyglądają.

Sprzedaż mieszkania – uprość wystrój

Jeśli decydujesz się na sprzedaż mieszkania, to nie powinieneś myśleć o nim jak o swoim. I racja, pewnie włożyłeś w wystrój tego miejsca dużo pracy i poświęcenia, to jednak nie zapominaj, że teraz chcesz to zamienić na całkiem pokaźną sumę pieniędzy. Nie obnoś się ze swoimi upodobaniami wnętrzarskimi –  musisz być przygotowany na to, że nowy właściciel będzie chciał urządzić mieszkanie po swojemu i napisać w nim własną historię.

Jeśli decydujesz się na sprzedaż mieszkania, to nie powinieneś myśleć o nim jak o swoim. I racja, pewnie włożyłeś w wystrój tego miejsca dużo pracy i poświęcenia, to jednak nie zapominaj, że teraz chcesz to zamienić na całkiem pokaźną sumę pieniędzy. Nie obnoś się ze swoimi upodobaniami wnętrzarskimi –  musisz być przygotowany na to, że nowy właściciel będzie chciał urządzić mieszkanie po swojemu i napisać w nim własną historię.

Obrazy a sprzedaż mieszkania

W procesie przygotowania mieszkania do sprzedaży nie wahaj się mocno uprościć wystroju i postawić na minimalizm. Pokaż kupującemu potencjał miejsca, ale nie decyduj za niego. Powinieneś bez sentymentu usunąć z mieszkania wszystkie osobiste przedmioty, takie jak pamiątki, zdjęcia, dyplomy, trofea, symbole religijne i polityczne. Swoboda i neutralna przestrzeń z pewnością wyzwolą w kupującym przyjemne uczucia i będzie on bardziej skłonny do zapłacenia wyższej kwoty za mieszkanie.

Sprzedaż mieszkania – zadbaj o dekoracje i zapach

Zadbaj o przyjemne doznania zapachowe i wizualne. Po dokładnym sprzątaniu i pomalowaniu ścian warto wpuścić do mieszkania trochę świeżego powietrza. Czasami zaduch związany z gotowaniem, paleniem, obecnością zwierząt, odzieżą i obuwiem może być tak uciążliwy, że samo otwarcie okien nie wystarcza. Skutecznym rozwiązaniem, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, jest ozonowanie mieszkania. Dodatkowo, można skorzystać z delikatnie pachnących odświeżaczy powietrza, które regularnie uwalniają subtelny aromat. Ważne jest, aby unikać łatwych rozwiązań, takich jak aerozolowe odświeżacze, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc w tej sytuacji.

Istotna jest również kwestia dekoracji mieszkania. Oczywiście, jak pisaliśmy wcześniej, nie warto przytłaczać potencjalnego kupującego dużą ilością bibelotów. Można postawić na jeden, dyskretny detal, który podniesie wartość mieszkania.  Wielu ludzi decydujących się na sprzedaż mieszkania postanawia zainwestować w oryginalny, ręcznie malowany obraz na płótnie. Na rynku znajdziemy wiele miejsc, gdzie można zamówić tego typu dzieło sztuki. Pamiętajmy, że obrazy to w obecnych czasach bardzo dobra lokata kapitału, przez co przyszły nabywca z pewnością potraktuje obraz na płótnie jako miły bonus.

Sprzedaż mieszkania – podsumowanie

Podsumowując, sprzedaż mieszkania jest procesem wymagającym uwagi i staranności. Aby zwiększyć wartość nieruchomości i przyciągnąć potencjalnych kupujących, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Naprawa wszelkich usterek i uszkodzeń, gruntowne sprzątanie mieszkania, dbanie o przestrzeń przed wejściem, usunięcie uszkodzonych rzeczy, uproszczenie wystroju oraz zadbanie o dekoracje i przyjemne zapachy są kluczowe. Dodatkowo inwestycja w oryginalny obraz na płótnie może być atrakcyjnym dodatkiem, który podniesie wartość mieszkania i przyciągnie uwagę potencjalnych nabywców. Jeśli szukasz oryginalnego, ręcznie malowanego obrazu na płótnie, odezwij się do mnie!

Menu